Cyfryzacja w branży nieruchomości

Aktualności 11 października, 2021

Cyfryzacja w branży nieruchomości

Branża nieruchomości pozostaje w tyle pomimo koronawirusa

Często przywoływany wpływ koronawirusa na cyfryzację jest już z nami od dawna: chociaż świadomość kwestii cyfrowych w branży nieruchomości wzrosła w ostatnich miesiącach, wciąż zbyt mało robi się w zakresie transformacji, jak pokazuje badanie.

Czy ograniczenia związane z Covid-19 w marcu 2020 r. miały znaczący wpływ na cyfryzację branży nieruchomości? Drooms, dostawca wirtualnych pokoi danych chciał się tego dowiedzieć sześć miesięcy później i przeprowadził ankietę wśród ekspertów ds. nieruchomości w kilku europejskich krajach na temat wpływu pandemii na cyfryzację rynku nieruchomości komercyjnych. We wrześniu w ankiecie online wzięło udział 538 ekspertów rynku nieruchomości.

 

Tylko jeden procent uważa się za całkowicie zdigitalizowanych

Niewiele mniej niż połowa (41 procent) badanych uważa, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy cyfryzacja miała umiarkowany wpływ na rynek nieruchomości w Europie, 28 procent twierdzi, że „nieco wpłynęła”, a tylko około jedna czwarta (24 procent) jest zdania, że cyfryzacja miała zauważalny wpływ na branżę. „Nasza branża wciąż ma się dobrze, więc presja nie jest tak duża, aby w firmach przeprowadzać niezbędne transformacje cyfrowe” – mówi szef Drooms Alexandre Grellier.

Tylko jeden procent ankietowanych stwierdził, że w pełni zdigitalizował wszystkie procesy (100 procent) – tak samo jeden procent jeszcze nic nie zrobił w tym kierunku, ale planuje to zmienić w przyszłości. Około jedna czwarta (27 procent) zdigitalizowała co najmniej trzy czwarte swoich procesów biznesowych (od 75 do 99 procent), a ponad jedna trzecia (37 procent) jest co najmniej w połowie tej drogi (od 50 do 74 procent).

 

Jak nasza firma może wesprzeć Państwa w cyfryzacji?

Nasz zespół zajmuje się skanowaniem Państwa budynku i tworzy z zebranych danych tzw. chmury punktów. W drugim kroku ta chmura punktów jest przetwarzana i przekształcana w trójwymiarowy model obiektu. Za pomocą tego modelu umożliwiamy tworzenie dokładnych modeli powykonawczych i porównywanie ich z projektem budowlanym.

Dane z modelu i chmury punktów dają możliwość podjęcia dalszych kroków i rozważań w zakresie planowania. Szybkie przetwarzanie informacji i precyzyjne szczegóły, które zapewniają nasze modele, pozwalają zaoszczędzić czas na planowanie i pieniądze podczas realizacji projektu w porównaniu z konwencjonalnymi modelami 2D. Aby ułatwić i przyspieszyć obsługę, możemy również dostarczyć plik w różnych formatach, takich jak Plancal, nova, Revit, DWG i IFC i wygodnie przekazać go dostawcom lub zewnętrznym usługodawcom.