W jaki sposób przeprowadza się inwentaryzację budowlaną

Aktualności 9 maja, 2023

W jaki sposób przeprowadza się inwentaryzację budowlaną

Prawidłowo wykonana inwentaryzacja architektoniczno-budowlana powinna być wykonana na podstawie normy PN-ISO 9836:1997 uzupełnionej o Dz.U. 2012 poz. 462 z dn. 27.04.2012. W ostatnim czasie została wprowadzona jej nowsza wersja PN-ISO 9836:2015-12, jednak nie zyskała jeszcze na popularności. Inwentaryzacja budowlana jest przedstawieniem aktualnego stanu obiektu i wszystkich pomieszczeń. Jest wykonywana w istniejącym budynku, dlatego różni się od projektu budowlanego i uwzględnia modyfikacje powstałe na przestrzeni lat. Na zmiany wpływają również prace wykończeniowe, np. po ułożeniu płytek w łazience zmniejszamy jej powierzchnię użytkową.

Inwentaryzacja mieszkania lub domu

Najczęściej jest wykonywana przy pomocy podstawowych narzędzi. W tym wypadku wystarczy kilka kartek i coś do pisania aby odwzorować układ mieszkania. Przy pomocy metrówki i/lub dalmierza, nasz szkic możemy uzupełnić o wymiary, a posługując się aparatem stworzymy fotografie, które są niezbędne w opisie technicznym, jak również pomagają ponownie spojrzeć we wnętrze lokalu przy tworzeniu dokumentacji. Na cele sprzedażowe wystarczająca jest inwentaryzacja pomieszczeń i sporządzenie rzutów zawierających wymiary oraz powierzchnię użytkową co pozwala ograniczyć koszty. Jeżeli jest wymagana kompleksowa inwentaryzacja budynku cena może wzrosnąć dwukrotnie na co wpływa przygotowanie opisu technicznego, tworzenie rysunków elewacji, dodatkowe przekroje. Inwentaryzacja pomieszczeń jest również bardzo popularna wśród zarządców nieruchomości i deweloperów, którzy potrzebują poznać powierzchnię użytkową pomieszczeń oraz powierzchnię całkowitą budynku.

Inwentaryzacja pomieszczeń – zawiera rzuty każdej kondygnacji, wymiary wewnętrzne i zewnętrzne, powierzchnię użytkową każdego pomieszczenia

Inwentaryzacja budowlana lub wcześniej wspomniana inwentaryzacja pomieszczeń

Taka inwentaryzacja dla obiektów dużych, o niestandardowej geometrii czy dużej liczebności, jest przyspieszana przy jednoczesnym zwiększeniu dokładności i ograniczeniu kosztów przez skanowanie laserowe 3D. Branża budowlana i technologia BIM od wielu lat zazębiają się coraz mocniej. Dzisiaj przy tworzeniu inwentaryzacji budynku cena zaczyna być mocno konkurencyjna jeżeli używamy skaner laserowy 3D lub potocznie zwany laser budowlany. Skanowanie laserem budowlanym 3D, a w naszym wypadku jest to Faro Focus S70/S150/S350 odbywa się przy pomocy tylko tego urządzenia i jednego człowieka. Zgromadzone dane pozwalają utworzyć chmurę punktów, uzyskać zdjęcia 360 st., wykonać rysunki 2D/3D i precyzyjnie określić powierzchnię użytkową obiektu.

Skanowanie laserowe 3D – widok pokazuje uporządkowane skany interesującej nas kondygnacji

Chmura punktów – efekt skanowania laserowego 3D, składa się z milionów punktów, które uporządkowane tworzą geometrię obiektu – podstawę inwentaryzacji budowlanej i modeli budynków 3D

Zdjęcie 360st. – tworzone automatycznie podczas skanowania laserem 3D